Çfarë po ndodh në Kosovë? Dita e dhjetë e barrikadave në veri, KFOR transporton pajisjet e rënda drejt Mitrovicës

Pas tensioneve të ditëve të fundit në veri, mediat kosovare raportojnë se KFOR ka nisur transportimin e pajisjeve të rënda në rrugën që të dërgon në Mitrovicë.

Aktualisht, situata në komunat veriore ë paraqitet e qetë, por rrugët për në pikat kufitare në Bërnjak e Jarinjë vazhdojnë të jenë të bllokuara nga kamionët e serbëve.

E hëna është dita e dhjetë që kur në kufirin mes Serbisë dhe Kosovës janë vendosur barrikadat, ndërsa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është duke qëndruar gjatë tërë kohës në Mitrovicë, dhe është në kontakt të vazhdueshëm me KFOR-in.

Sipas tij, KFOR-i ka kërkuar edhe pak kohë nga institucionet e Kosovës për heqjen e barrikadave.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts