Çfarë po ndodh? Pas Holandës, Britania, Letonia e Norvegjia thirrje shtetasve të tyre të largohen sa më parë nga Ukraina, SHBA zhvendos avionët ushtarakë nga Gjermania në Rumani

Një numër i madh shtetesh pasditen e sotme kanë bërë thirrje zyrtarisht për  largimin e shtetasve të tyre nga Ukraina. Pas Japonisë e Holandës Mbretëria e Bashkuar ka këshilluar shtetasit britanikë që të largohen nga Ukraina tani ndërsa mjetet tregtare janë në dispozicion.

Po ashtu  edhe Letonia u ka kërkuar shtetasve të saj që të largohen nga Ukraina, duke cituar në një deklaratë të Ministrisë së Punëve të Jashtme atë që e quajti “një kërcënim serioz për sigurinë e paraqitur nga Rusia pranë kufirit ukrainas dhe një kërcënim i besueshëm i përshkallëzimit”.

Norvegjia po ashtu  ka këshilluar të gjithë qytetarët e saj që të largohen nga Ukraina dhe të përdorin udhëtimet në rajonet e afërta të Rusisë dhe Bjellorusisë, duke përmendur situatën e tensionuar të sigurisë dhe ngritjen ushtarake në rajon.

“Për shkak të situatës serioze dhe të paparashikueshme të sigurisë në Ukrainë, Ministria e Jashtme po këshillon kundër çdo udhëtimi në Ukrainë dhe inkurajon qytetarët norvegjezë të largohen nga vendi”, tha ministria në një deklaratë.

Ai gjithashtu këshilloi kundër çdo udhëtimi ose qëndrimi në Rusi më afër se 250 km (155 milje) nga kufiri ukrainas dhe të gjithë udhëtimet në Bjellorusi me përjashtim të kryeqytetit Minsk, shtoi ai.

Nga ana tjetër SHBA zhvendos skuadrën F-16 nga Gjermania në Rumani.  Ushtria amerikane ka thënë se po ripozicionon një skuadron të avionëve luftarakë F-16 nga Gjermania në Rumani, “për të përforcuar sigurinë rajonale”.

Pa specifikuar se sa F-16 po zhvendoseshin, komanda e Forcave Ajrore të SHBA-së në Evropë tha se avionët do të mbërrinin të premten në bazën ajrore rumune të Fetestit, më pak se 100 km (60 milje) nga Deti i Zi, ku do të bashkohen. Avionë luftarakë italianë që tashmë janë vendosur atje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *