Cicërimë në Twitter përmes… mendimit?!

cicerime ne twitter permes mendimit
cicerime ne twitter permes mendimit

Një cicërimë në Twitter përmes mendimit. “Nuk është titulli i një filmi të ri fantastiko-shkencor, por ajo që ndodhi në të vërtetë në Australi”, shkruan faqja e njohur shkencore italiane focus.it.

Esperimenti u arrit nga një burrë i paralizuar nga ALS (skleroza anësore amiotrofike) i cili arriti të postonte një fjali në rrjetin e famshëm social duke përdorur një lidhje tru-kompjuter.

Kjo është hera e parë në botë që një mesazh postohet në mediat sociale vetëm me fuqinë e mendimit dhe teknologjisë, dhe është një demonstrim i mëtejshëm sesi gjurmimi i syve mund ta bëjë pak më shumë jetën është e thjeshtë për shumë njerëz me aftësi të kufizuara të rënda që nuk mund të komunikojnë në asnjë mënyrë tjetër.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts