Ciklon “bombë” dhe erëra “ulëritëse”! SHBA e mbërthyer nga stuhia, paralajmërimi: Do vijojë deri paraditen e të hënës

“Më e keqja e Pashkëve, që goditi Bregun Lindor në SHBA me reshje rekord dëbore, ka kaluar, por frika nga era e fortë dhe e rrezikshme mbetet ende në disa zona”. Kështu kanë paralajmëruar sot sinoptikanët, teksa rreth një milion njerëz ishin nën alarm nga moti i acartë mëngjesin e kësaj të diele.

Mbi 240 mijë njerëz u prekën nga stuhia nga ora 1:00 e mëngjesit të së dielës, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, ku u regjistrua një rënia e madhe dëbore dhe erëra të forta, me shpejtësi që arriti deri në 80 km/h.

Sinoptikanët thonë se e keqja ka kaluar, megjithatë pjesa më e madhe e verilindjes mund të përballet sërish me erëra të forta e të rrezikshme dhe temperatura nën zero. Mbi 760 mijë njerëz nga pjesë të Virxhinias perëndimore deri në Maine janë nën këto paralajmërime deri në orën 10:00 të mëngjesit të së hënës.

Disa qytete, si Nju Jorku, Bostoni dhe Filadelfia do të kenë një ulje të lehtë të temperaturave prej rreth 4 gradë celsius. “Megjithatë, temperaturat do të rriten të dielën, do të duhet të jemi të durueshëm për ngrohjen e vërtetë, e cila nuk vjen deri në mes të javës”, tha meteorologu i CNN, Derek Van Dam.

Stuhia, që përfshiu shumë zona të SHBA nga mëngjesi i të shtunës, shkaktoi dëme të jashtëzakonshme në transport, duke bërë të rrezikshëm udhëtimin në rrugë, por edhe duke krijuar vonesa e anulime në udhëtimet ajrore dhe hekurudhore. Më shumë se 3580 fluturime brenda dhe jashtë SHBA u anuluan të shtunën dhe mbi një mijë të tjerë u anuluan të dielën, për shkak të stuhisë.

“Cikloni bombë” solli reshje marramendëse dëborë dhe erëra “ulëritëse” në disa rajone, ku trashësia e dëborës arrinte deri në 2 metra, duke shënuar kështu rekord mujor për janarin. Nga ana tjetër, erërat e forta dëmtuan linjat elektrike, duke lënë mijëra njerëz në errësirë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *