Cikloni tropikal godet Omanin, humb jetën një fëmijë, mijëra të tjerë evakuohen (Video)

Cikloni tropikal Shaheen ka goditur Omanin, duke bërë që autoritetet të vonojnë fluturimet nga dhe drejt kryeqytetit dhe të nxisin banorët të evakuojnë zonat bregdetare.

Një fëmijë i cili ishte tërhequr nga uji u gjet i vdekur, tha agjencia shtetërore e lajmeve ndërsa një person tjetër është zhdukur.

Stuhia goditi kryeqytetin Muskat të dielën, i rrethuar nga erërat e larta me shpejtësi rreth 139 km/orë.

Sipas ekspertit të motit të Al Jazeera, Jeff Harrington, një nga rreziqet më të mëdha që paraqet ky ciklon është se në klimën e shkretëtirës së Omanit “toka është e tharë kështu që nuk mund të thithë shiun”.

Komiteti kombëtar i urgjencës tha se furnizimi me energji elektrike do të ndërpritet në al-Qurm, në lindje të kryeqytetit, për të shmangur aksidentet. Më shumë se 2,700 njerëz u vendosën në strehimore emergjente.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *