Cikloni tropikal shkatërron 182,000 shtëpi në Brazilin jugor

Cikloni tropikal Yakecan goditi shtetin jugor të Brazilit, Rio Grande do Sul dhe autoritetet thanë se rreth 182,000 shtëpi ishin pa energji elektrike të martën mbrëma.

Ndërmarrja lokale CEEE Equatorial tha në kanalet e saj të mediave sociale se kishte të gjithë stafin e saj për t’u marrë me dëmet nga stuhia, e cila shkatërroi pemët dhe linjat e energjisë. Kompania tha se nuk mund të parashikonte se kur shërbimi do të rikthehej plotësisht.

Më parë, autoritetet anuluan ndeshjet e futbollit, mbyllën ndërtesat publike herët, pezulluan mësimet në shkolla dhe universitete dhe përforcuan shërbimet për të pastrehët për shkak të frikës së ndërprerjeve të energjisë të shkaktuara nga erërat me shpejtësi më të madhe se 60 mph (100 km/h).

Ekspertët e motit thanë se cikloni tropikal do të përfshijë rajonin deri ditën e sotme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.