Civilët kthehen në “shënjestrën” e rusëve, historia e familjes Zakharchuk, si arritën t’i shpëtonin bombardimeve për 2 ditë dhe si u shpëtuan në shtëpinë e rrënuar nga sulmet

“The Times” ka sjellë historinë e familjes Zakharchuk, shtëpia e të cilëve është shkatërruar nga sulmet ruse. Ata u strehuan përkohësisht te një fqinj i tyri, që nuk ishte prekur nga bombardimet.

Bogdani, 17 vjeç, kishte plagë të dukshme në pjesën e sipërme të krahut. Edhe nëna e njerku i tij, kishin djegie të një grade të rëndë nga raketa që kishte rënë mbi shtëpinë e tyre.

Ata nuk kishin asnjë telefon për të thirrur për ndihmë, dhe gjithsesi nuk kishte asnjë mënyrë që ndihma të mbërrinte përmes fushëbetejës. Ekipet e ambulancës thonë se nuk mund të shkojnë përpara nga frika se mos goditen me armë. Një grup ushtarësh ukrainas, arritën që t’i shpëtonin të premten. Ata më pas, i dërguan në spitalin e qytetit më të afërt dhe tashmë gjendja e tyre shëndetësore, por edhe psikologjike paraqitet më e qëndrueshme.

“Për dy ditë, isha i ngrirë dhe kisha aq shumë dhimbje,” tha Bogdan. Ai përshkroi se si ushtarët rusë erdhën përmes fshatit të tyre, Zalyssia, disa milje në verilindje të Brovary dhe më pas se si ukrainasit u tërhoqën dhe morën përsëri kontrollin, duke mundësuar arratisjen e tyre.

Historia e tij e betejës duket se konfirmon një pamje të Kievit duke qenë një qytet i rrethuar, i cili qëndron kundër forcave dërrmuese ruse . Ndërsa autokolonat e tankeve nisen drejt rrugës nga lindja e vendit, duke u përpjekur të depërtojnë në Brovary si një portë për në vetë kryeqytetin, luftimet rrugë më rrugë dhe granatimet vazhdojnë gjithashtu në periferitë veriperëndimore të Irpin dhe Bucha.

Në fakt, dhimbja e familjes Zakharchuk është më emblematike e një ndryshimi në luftë dhe në strategjinë ruse. Drejtori i spitalit të Brovary, Valentin Baganyuk, tha se raporti i viktimave ushtarake ndaj civilëve kishte ndryshuar që në ditët e para të pushtimit: atëherë ata po trajtonin shtatë ushtarë për çdo tre civilë, por tani ishte e kundërta.

Javën e kaluar ka pasur granatime të lehta, por të rregullta dhe të rastësishme të periferive të Kievit, të supozuara nga mbrojtësit e tij si një shenjë e dobësisë ruse, me tanket e Moskës që nuk ishin në gjendje t’i afroheshin vetë qytetit.
Kjo do të përputhej me taktikat ruse në luftërat e tjera, në të cilat qytetet zbuten nga sulmet në zonat e banuara, në mënyrë që të dobësohet morali përpara një sulmi kryesor.

Megjithatë, mund të jetë gjithashtu një shenjë se gjeneralët rusë e kanë zhvendosur vëmendjen e tyre kryesore diku tjetër.

Ndërsa analistë të tjerë ushtarakë perëndimorë janë kënaqur me shqetësimin e regjimenteve të blinduara ruse që ngecin në baltë, dhe mediat sociale kanë postuar video të fermerëve ukrainas që tërheqin automjetet e kapura, ekziston një teori alternative që nuk mund të përjashtohet.

Është e qartë në terren se rusët kanë hequr dorë nga çdo përpjekje e menjëhershme për të kapur apo edhe rrethuar Kievin. Në vend të kësaj, ata duan të mbajnë trupat ukrainase atje dhe t’i mbajnë banorët e qytetit në avantazh, ndërsa fuqia e tyre më e madhe në numër i heq Ukrainës nga territori që është më i dobishëm për shanset afatgjata të Presidentit Putin për të pretenduar një fitore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com