Civilët largohen nga Kherson dhe energjia

20:48 27/11/2022

Civilet largohen nga Kherson disa jave pasi festuan rimarrjen e tij

Ekziston frika se shënjestrimi i pamëshirshëm i rrjetit elektrik të Ukrainës nga Rusia do të kërcënoje sigurinë e termocentraleve

Me reshjet e vazhdueshme të borës që mbuluan kryeqytetin, Kiev, analistët parashikuan se moti i ashpër dhe temperaturat nën zero do të sjellin pengesa të mëdha në fushën e betejës

Ukrenergo, operatori shtetĂ«ror i rrjetit tĂ« energjisĂ« bĂ«ri tĂ« ditur se tani po furnizon rreth 80%.  Ukrainasit kanĂ« dalĂ« nga Kherson pĂ«r tĂ« ikur nga bombardimet ruse, vetĂ«m disa javĂ« pasi festuan rimarrjen e qytetit jugor nga Ukraina.

Associated Press raportoi se njĂ« varg kamionĂ«sh, furgonash dhe makinash  disa rimorkio qĂ« transportonin kafshĂ« shtĂ«piake dhe sende tĂ« tjera krijuan rradhĂ« tĂ« gjatĂ« nĂ« periferi tĂ« Kherson.

Ka frikĂ« nĂ« rritje se shĂ«njestrimi i pamĂ«shirshĂ«m i rrjetit elektrik tĂ« UkrainĂ«s nga Rusia do tĂ« kĂ«rcĂ«nojĂ« sigurinĂ« e termocentraleve bĂ«rthamore tĂ« vendit .  Autoritetet ukrainase po rikthen gradualisht energjinĂ«, tĂ« ndihmuara nga rilidhja e katĂ«r centraleve bĂ«rthamore tĂ« vendit, por miliona njerĂ«z janĂ« ende pa ngrohje ose energji elektrike pas sulmeve ajrore.

Rusia vazhdoi sulmin e saj nĂ« qytetet ukrainase  me njĂ« sulm nĂ« Dnipro, i cili plagosi gjashtĂ« persona dhe shkatĂ«rroi shtatĂ« shtĂ«pi. NdĂ«rkaq  udhĂ«heqĂ«si i PartisĂ« Popullore Evropiane nĂ« Parlamentin Evropian, Manfred Ă«eber, ka bĂ«rĂ« thirrje pĂ«r mĂ« shumĂ« solidaritet evropian nĂ« akomodimin e refugjatĂ«ve ukrainas.

“NĂ«se shumĂ« ukrainas detyrohen tĂ« ikin gjatĂ« dimrit pĂ«r shkak tĂ« bombardimeve ruse dhe sulmeve, atĂ«herĂ« Evropa PerĂ«ndimore duhet tĂ« marrĂ« mĂ« shumĂ« pĂ«rgjegjĂ«si”, tha Ëeber pĂ«r gazetĂ«n gjermane Bild am Sonntag .

Sipas OKB-sĂ«, rreth 7.9 milionĂ« njerĂ«z nga Ukraina kanĂ« kĂ«rkuar deri mĂ« tani mbrojtje jashtĂ« vendit pĂ«r shkak tĂ« luftĂ«s qĂ« filloi mĂ« 24 shkurt. Nga kĂ«ta, pak mĂ« shumĂ« se 1 milion janĂ« regjistruar nĂ« Gjermani, nĂ« FrancĂ« janĂ« regjistruar rreth 119,000, nĂ« Itali rreth 173,000 dhe SpanjĂ« rreth 154,000 refugjatĂ«. Komisionerja e BE-sĂ« pĂ«r Çështjet e Brendshme Ylva Johansson ka deklaruar se shtetet anĂ«tare qĂ« kanĂ« ende kapacitete tĂ« rrisin pĂ«rpjekjet e tyre pĂ«r tĂ« ndihmuar vendet anĂ«tare qĂ« janĂ« nĂ« limitet e strehimit. NdĂ«rkaq , Rusia dhe Ukraina kanĂ« njoftuar se kanĂ« kryer njĂ« shkĂ«mbim tĂ« ri tĂ« tĂ« burgosurve tĂ« luftĂ«s, gjatĂ« tĂ« cilit u liruan dymbĂ«dhjetĂ« ukrainas dhe nĂ«ntĂ« rusĂ«.  QĂ« nga nisja e pushtimit rus tĂ« UkrainĂ«s nĂ« muajin shkurt, Rusia dhe Ukraina kanĂ« shkĂ«mbyer disa herĂ« tĂ« burgosurit e luftĂ«s.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *