Çmimet e benzinës shënojnë rekord të lartë në Britaninë e Madhe

13:32 28/02/2022

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia, ashtu siç pritej ka ndikuar në rritjen e çmimeve të benzinës dhe naftës. Këtë rritje e ka ndjerë edhe Mbretëria e Bashkuar, ku çmimi mesatar i benzinës shkoi në 1.51 £ për litër, ndërsa nafta u rrit në 1.55  £ për litër.

Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i naftës së papërpunuar dhe ndërsa vetëm 6% e importeve në Mbretërinë e Bashkuar vijnë nga Rusia. Ka shqetësime se sanksionet mund të kufizojnë furnizimet në mbarë botën dhe të rrisin çmimet./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.