Çmimet e gazit në rritje pas mbylljes së Nord Stream 1 nga Rusia, Euro arrin nivelin më të ulët të dy dekadave

Tregjet financiare po tronditen nga mbyllja e gazsjellësit rus Nord Stream1.

Euro ka rënë në nivelin më të ulët të dy dekadave

Vendimi i Rusisë për të mbyllur një tubacion të madh gazi drejt Evropës intensifikoi krizën energjetike që i ka dhënë një goditje të rëndë ekonomisë së rajonit.

Monedha e përbashkët ra deri në 0.7 për qind në 0.988 dollarë në tregtimin e Londrës, niveli më i ulët që nga viti 2002.

Aksionet evropiane gjithashtu ranë, me indeksin rajonal Stoxx 600 1 për qind, Dax të Gjermanisë 1.7 për qind dhe Cac 40 të Francës me 1.8 për qind.

FTSE 100 i Londrës ra me 0.7 për qind. Në tregjet e energjisë, kontratat e së ardhmes holandeze të gazit TTF, kontrata standarde evropiane, u hodhën 30 për qind në 272 euro për megavat orë, duke u rritur përsëri drejt niveleve më të larta të të gjitha kohërave, mbi 340 euro pak më pak se dy javë më parë.

Rritja e re e çmimeve vijon, ndërsa kryeqytetet evropiane luftojnë për të frenuar shqetësimet në rritje lidhur me “armatizimin” e furnizimeve me gaz të kontinentit nga Rusia.

Vendet evropiane, duke përfshirë Suedinë dhe Finlandën, garuan gjatë fundjavës për të siguruar fonde qeveritare për shoqëritë që luftojnë me kërkesat e rritura të kolateralit në shkëmbime, duke paralajmëruar se pa ndërhyrje tregjet e energjisë mund të kapin dhe kërcënojnë potencialisht sistemin më të gjerë financiar.

Gjithashtu sektori i energjisë në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se prodhuesit e energjisë elektrike mund të kenë nevojë gjithashtu për mbështetjen e qeverisë, me Liz Truss ose Rishi Sunak që do të shpallen si kryeministër më vonë të hënën pas përfundimit të fushatës së udhëheqjes së partisë Konservatore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *