Çmontohet rrjeti i “skifterëve” shqiptarë në Spanjë, bastisën dhjetëra banesa në Alicante dhe Madrid. Konsiderohej një nga grupet kriminale shëtitëse më aktive në Europë

Një rrjet i rrezikshëm shqiptar që bastisi dhjetëra shtëpi në Alicante, Madrid dhe Jaén është çmontuar nga policia spanjolle.

Janë pesë të arrestuar nga mosha 29 deri në 38 vjeç që operonin nga shtëpitë e fshatit me qira dhe konsiderohet si një nga grupet kriminale shëtitëse evropiane më aktive në vitet e fundit.

Garda Civile ka arritur të arrestojë pesë anëtarët e grupit të specializuar për grabitje banesash, të cilët vidhnin bizhuteri dhe para, me një shkallë të lartë lëvizshmërie në vende të ndryshme të Europës. Hetimi ka pasur bashkëpunimin e Policisë së Sigurisë Publike të Portugalisë dhe Policisë së Shqipërisë, nën koordinimin e Europolit.

Gjithashtu, është krijuar një grup pune ndërmjet Njësisë Organike të Policisë Gjyqësore të Madridit, Alicantes dhe Jaénit, i cili ka çuar në lokalizimin e të gjithë anëtarëve të këtij grupi të organizuar.

Pesë të arrestuarit, katër persona me origjinë nga Shqipëria dhe një i pesti nga Rumania, banonin në Spanjë prej një dekade. Këta njerëz ishin të koordinuar dhe organizuar në mënyrë të përkryer për të kryer fushata për të vjedhur.

Akomodimi rural si qendër operimi
Grupi i shpërbërë veproi në fushata që zgjatën një ose dy javë. Ata gjetën objektivat e tyre në shtëpitë e familjeve të vendosura në prona të izoluara banimi.

Më parë ata merrnin me qira një banesë rurale, ku qëndronin disa ditë; Gjatë kësaj kohe ata kanë përzgjedhur banesat, kanë studiuar oraret e viktimave dhe kanë kryer grabitjet.

Deri më tani, është bërë e mundur të provohet përfshirja e grupit në rreth pesëdhjetë grabitje që ndodhën në shtëpi në Madrid, Alicante dhe Jaén, dhe pjesëmarrja në një valë grabitjesh të kryera në mesin e vitit 2022 në Portugali është gjithashtu duke u hetuar, duke u bazuar në natyrën shëtitëse të grupit në nivel evropian, anëtarët e të cilit kishin një histori incidentesh të ngjashme në vende si Gjermania, Italia apo Hungaria.

Janë kryer 6 kontrolle në shtëpi, ku janë gjetur një sasi e madhe e mallrave të vjedhur, përveç një automjeti dhe parash.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts