CNN tregon prapaskenat: SHBA mbështetje për Izraelin në rast lufte totale me Hezbollahun

cnn tregon prapaskenat shba mbeshtetje per izraelin ne rast lufte totale me hezbollahun
cnn tregon prapaskenat shba mbeshtetje per izraelin ne rast lufte totale me hezbollahun

Shtetet e Bashkuara ia kanë bërë të qartë Izraelit se do ta mbështesin nëse do të shkojë drejt një lufte gjithëpërfshirëse me Hezbollahun. Kështu raporton CNN, duke cituar një zyrtar të lartë amerikan, sipas të cilit përfaqësues të administratës Biden siguruan një delegacion zyrtarësh të lartë izraelitë që vizituan Uashingtonin këtë javë për këtë qëllim. Kjo vjen pas sulmeve në kufirin midis Izraelit dhe Libanit në javët e fundit kanë rritur shqetësimet për shpërthimin e mundshëm të një tjetër konflikti në Lindjen e Mesme.

Duke folur për provokimet e Hezbollahut, zyrtarët amerikanë e bënë të qartë personalisht se administrata Biden do t’i ofrojë Izraelit ndihmën e nevojshme për sigurinë, tha zyrtari i lartë amerikan për CNN në kushte anonimiteti. Shtetet e Bashkuara, ai më pas e bëri të qartë, nuk do të vendosin trupa amerikane në terren në një skenar të tillë.

Në takim morën pjesë zyrtarë të lartë izraelitë, duke përfshirë Ministrin e Çështjeve Strategjike Ron Dermer dhe Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Tzachi Hanegbi. Nga ana amerikane, ndër të tjera, në Uashington ishin të pranishëm këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, sekretari i shtetit Antony Blinken dhe koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për çështjet e Lindjes së Mesme, Brett McGurk.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts