COVID-19, Agjencia Evropiane e Barnave nis ekzaminimet për vaksinat kineze

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka nisur ekzaminimet për vaksinën kineze Sinovac.

Lajmi bëhet i ditur nga mediat italiane.

Kujtojmë se Shqipëria prej një muaji ka pranuar doza të kësaj vaksine, të bëra dhuratë nga Turqia.

Ato janë përdorur në injektimin e të moshuarve dhe të kategorive të tjera për të cilët vaksinimi në vendin tonë ka nisur.

Po ashtu gjatë ditës, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka njoftuar se në të gjithë Evropën janë vaksinuar 150 milionë persona, ndërkohë që objektivi është që brenda muajit korrik të sigurohen doza të mjaftueshme për 70 % e të rriturve në vendet e Bashkimit Evropian.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.