Covid-19 Australi/Merr fund bllokimi 107-ditor, Sydney feston lirinë

Qyteti australian i Sidneit ka dalë nga bllokimi pas gati katër muajsh, me vendasit që festojnë një sërë lirish të reja.

Njerëzit u vunë në radhë për baret dhe dyqanet që u hapën në mesnatën e së hënës posaçërisht për këtë rast.

Shumë të tjerë kanë shijuar ribashkimet dhe vizitat e parashikuara në shtëpitë e të afërmve dhe miqve. Rregullat Covid kishin ndaluar vizitat në familje dhe udhëtimin përtej një zone 5 km (3.1 milje), duke ndarë shumë familje. Por shumica e kufizimeve tani janë lehtësuar për njerëzit plotësisht të vaksinuar.

Njerëzit tani mund të ndajnë ushqimet së bashku në kafenetë dhe restorantet e rihapura, dhe të vizitojnë palestrat, bibliotekat dhe pishinat. Kishte radhë të gjata për berberët dhe sallonet e thonjve të hënën. Hoteli Lord Gladstone, një pijetore e brendshme e qytetit, po bënte një tregti të zhurmshme dreke, pas disa muajsh tregtie të kufizuar dhe opsione vetëm për ushqim.

Qyteti më i madh i Australisë u lejua të dilte nga bllokimi pasi shteti i New South Wales (NSW) arriti një objektiv vaksinimi me dozë të dyfishtë prej 70% për personat mbi 16 vjeç. Më shumë kufizime do të lehtësohen kur 80% e personave mbi 16 vjeç të vaksinohen plotësisht.

Aktualisht, mbi 90% kanĂ« marrĂ« dozĂ«n e parĂ«. “KanĂ« qenĂ« 100 ditĂ« tĂ« vĂ«shtira,” tha tĂ« hĂ«nĂ«n kryeministri i shtetit Dominic Perrottet. “Por pĂ«rpjekjet qĂ« njerĂ«zit kanĂ« bĂ«rĂ« menjĂ«herĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« shtetin, pĂ«r tĂ« dalĂ« dhe vaksinuar, e kanĂ« mundĂ«suar kĂ«tĂ« ditĂ« tĂ« madhe.” Zoti Perrottet paralajmĂ«roi se NSW po pĂ«rgatitej pĂ«r njĂ« rritje tĂ« rasteve tĂ« Covid, por tha se sistemi i kujdesit shĂ«ndetĂ«sor ishte pĂ«rgatitur pĂ«r javĂ« tĂ« tĂ«ra. “Ne do tĂ« shohim shtimin e shtrimeve nĂ« spital 
 por ne duhet tĂ« mĂ«sojmĂ« tĂ« jetojmĂ« sĂ« bashku me virusin,” tha ai.

Shteti nuk ka imponuar ende një sistem për të kontrolluar statusin e vaksinimit, duke e lënë atë në dorë të bizneseve individuale. Bllokimi i Sidneit filloi në fund të qershorit pasi filloi një shpërthim i variantit Delta, duke çuar në mbi 50,000 infeksione dhe 439 vdekje deri më tani. Ai u përhap në Melburn dhe Canberra, duke i shtyrë ato kryeqytetet të hyjnë në bllokim, si dhe në Zelandën e Re. Canberra do të dalë nga bllokimi të Premten, ndërsa Melbourne parashikohet të rihapet në fund të tetorit.

Australia mĂ« parĂ« i ishte pĂ«rmbajtur njĂ« strategjie tĂ« eliminimit tĂ« Covid -it, dhe ky mbetet objektivi nĂ« disa shtete. Por pĂ«rhapja e shpejtĂ« e variantit Delta detyroi njĂ« pĂ«rqendrim mĂ« tĂ« madh nĂ« pĂ«rpjekjet e vaksinimit nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« Australia tĂ« kalojĂ« nĂ« “jetesĂ«n me virusin”. Queensland, Australia PerĂ«ndimore, Australia e Jugut, Tasmania dhe Territori Verior kanĂ« mbetur pa virus pasi mbyllĂ«n kufijtĂ« e tyre ndaj shteteve tĂ« infektuara.

Autoritetet kanë bërë të ditur se australianët që jetojnë jashtë vendit mund të udhëtojnë përsëri në Sidnei muajin e ardhshëm, pasi kufijtë e vendit të rihapen.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.