COVID-19, Austria blen një milion doza të vaksinës Sputnik V

Qeveria austriake ka vendosur që blejë vaksinën ruse Sputnik V kundër koronavirusit, por do ta përdorë atë vetëm pas regjistrimit nga Agjencia e Bashkimit Europian për Ilaçet (EMA), deklaroi kancelari austriak Sebastian Kurz.

“Ne ramë dakord për të blerë një milion doza të vaksinës Sputnik V, që tashmë është përdorur në më shumë se 50 vende”, theksoi Kurz.

”Mezi presim regjistrimin e shpejtë nga rregullatori europian EMA, sepse çdo vaksinë shtesë do të na ndihmojë të kursejmë jetë dhe implementimi i vaksinave na kthen më shpejt në normalitet”, theksoi Kurz. //ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.