Covid-19 bën ‘kërdinë’ në Ukrainë, regjistrohen rastet më të larta ditore që nga prilli

Ukraina regjistroi numrin e saj më të lartë të rasteve të përditshme Covid që nga prilli sot, pasi ministria e  Shëndetësisë konfirmoi pothuajse 12,000 infeksione të reja në 24 orët e fundit.

Kjo rritje rastesh erdhi pasi në vend u shënuan edhe 194 vdekje të reja.

Numri i rasteve të reja është rritur gjatë javëve të fundit dhe qeveria tashmë ka forcuar kufizimet e bllokimit.

Ukraina hoqi kufizimet pasi rastet ranë gjatë verës, por javën e kaluar vendosi një kod “të verdhë” mbarëkombëtar, i cili frenon ngjarjet masive dhe kufizon normat e përdorimit të palestrave, kinemave dhe vendeve të tjera.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com