COVID-19, Finlanda miraton pasaportën e vaksinimit

Parlamenti finlandez miratoi  sot krijimin e njĂ« “pasaporte korona”, edhe pse zbatimi aktual i saj mbetet i pasigurt, pĂ«r shkak tĂ« pĂ«rmirĂ«simit tĂ« situatĂ«s shĂ«ndetĂ«sore nĂ« vendi nordik.

Projekti është planifikuar të nisë në fillim të tetorit, me ekzekutivin finlandez që shpreson të heqë kufizimet kundër COVID-19 në mes të tetorit, atëherë kur shpreson të ketë vaksinuar 80 për qind të popullsisë mbi 12 vjeç.

Deri më sot, është vaksinuar vetëm 66,6 për qind e popullsisë.

“Parimi (
) Ă«shtĂ« se nuk do tĂ« ketĂ« nevojĂ« pĂ«r pasaportĂ« shĂ«ndetĂ«sore”, njoftoi ministrja e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Krista Kiuru, gjatĂ« njĂ« konference pĂ«r shtyp.

“MegjithatĂ«, certifikata e imunizimit mund tĂ« jetĂ« e nevojshme nĂ« zona tĂ« caktuara, nĂ« rast shpĂ«rthimesh tĂ« rĂ«ndĂ«sishme, me kufizime tĂ« tjera”, saktĂ«soi ajo.

Kiuru argumentoi se “pasaporta shĂ«ndetĂ«sore finlandeze nuk Ă«shtĂ« njĂ« kufizim, por njĂ« çlirim nga kufizimet”.

Finlanda është një nga vendet me shifrat më të ulëta të COVID-19 në Evropë, me pak më shumë se 1 000 vdekje dhe 137 000 raste për gati 5,5 milionë banorë.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *