Covid 19, Gjermania riklasifikon BM rajon rreziku

Britania e Madhe ka një nga shpërndarjet më të shpejta të vaksinave në botë, por shfaqja e një varianti shumë infektiv, i zbuluar së pari në Indi, ka shkaktuar shqetësim, sipas Deutsche Welle.

ZyrtarĂ«t gjermanĂ« tĂ« shĂ«ndetĂ«sisĂ« e kanĂ« klasifikuar sĂ«rish BM nĂ« listĂ«n e “zonave me rrezik” tĂ« COVID-19 mes frikĂ«s pĂ«r pĂ«rhapjen e variantit indian atje.

Masa vjen pavarësisht vaksinimit të gjerë në BM, që ka bërë që qytetarët e saj të hiqen nga listat e kuqe të udhëtimit në të gjithë botën.

Sipas Institutit Robert Koch pĂ«r sĂ«mundjet infektive, klasifikimi u bĂ« “pavarĂ«sisht njĂ« incidence 7-ditore me mĂ« pak se 50 raste tĂ« reja pĂ«r 100 000 banorĂ« nĂ« BM”.

SidoqoftĂ«, vendimi u nxit pasi OBSH e klasifikoi variantin B.1.617.2  si “variant shqetĂ«simi”/ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.