COVID-19, Gjermania zgjat kontrollet kufitare

Gjermania ka vendosur tĂ« zgjasĂ« kontrollet pĂ«rgjatĂ« kufijve tĂ« saj me RepublikĂ«n Çeke dhe rajonin austriak tĂ« Tirolit, nĂ« njĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r tĂ« frenuar pĂ«rhapjen e mutacioneve tĂ« COVID-19, njoftoi njĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i MinistrisĂ« sĂ« Brendshme.

“Ne kemi shpresĂ«n se mund t’i japim fund kontrolleve me AustrinĂ« pak mĂ« herĂ«t, mbase edhe nĂ« mars”, tha ministri i BrendshĂ«m, Horst Seehofer, pĂ«r gazetĂ«n “Muenchner Merkur”.

Seehofer, i cili pritet tĂ« takojĂ« kancelarin austriak Sebastian Kurz tĂ« enjten, shtoi se “masat pĂ«r tĂ« frenuar pĂ«rhapjen e varianteve tĂ« koronavirusit tĂ« ri nĂ« Tirol po vĂ«zhgohen nga afĂ«r”.

QĂ« nga shkurti, Gjermania ka shpallur RepublikĂ«n Çeke, SllovakinĂ« dhe zona tĂ« mĂ«dha tĂ« Tirolit si zona me rrezik pĂ«r shkak tĂ« virusit dhe kryesisht ka ndaluar udhĂ«timin nga ato rajone.

Rastet në vend kanë qenë në një rritje të mprehtë pas lehtësimit nga qeveria të disa masave të bllokimit, duke nxitur shqetësime rreth një vale të tretë të mundshme.

Instituti Robert Koch (RKI) për Kontrollin e Sëmundjes raportoi 13 435 infektime të reja , një rritje e dukshme nga 9 146 raste një javë më parë.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *