COVID-19, Holanda hap restorantet, teatrot dhe muzetë pavarësisht shtimit të rasteve

Holanda do të rihapë restorantet, teatrot, muzetë dhe kinematë, pavarësisht një vale masive të infeksioneve me variantin e koronavirusit Omicron, njoftoi kryeministri holandez Mark Rutte.

Baret, restorantet dhe objektet kulturore mund të rihapen deri në orën 22:00, por me kufizime të tilla si maskat e detyrueshme dhe vërtetimin e vaksinimit.

Publiku gjithashtu do të jetë në gjendje të kthehet për të marrë pjesë në ngjarje sportive si ndeshjet e futbollit.

Mbyllja e dyqaneve tashmë është hequr më shumë se një javë më parë pasi u vendos një bllokim i ashpër më 18 dhjetor.

Presioni ndaj qeverisë për të hequr kufizimet ka qenë i madh. Ka pasur protesta nga sipërmarrësit dhe sektori kulturor me kryebashkiakët e qyteteve, të cilët gjithashtu kërkuan t’i jepet fund masave pasi restorantet janë të hapura në Gjermaninë dhe Belgjikën fqinje.

Numri i infeksioneve të reja vazhdon të rritet me shpejtësi.

Deri të hënën, 65 000 infeksione të reja ishin regjistruar në Holandë në 24 orë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com