COVID-19, Holanda zgjat bllokimin antiCOVID-19

Holanda do të zgjasë deri më 20 prill masat kufizuese në fuqi për të luftuar pandeminë COVID-19, që po përkeqësohet në vend, ndërsa do të zvogëlojë kohëzgjatjen e shtetrrethimit me një orë, njoftoi kryeministri Mark Rutte.

“Numri i rasteve tĂ« infektimit po rritet sĂ«rish dhe ka mĂ« shumĂ« njerĂ«z nĂ« spitale”, shpjegoi Rutte nĂ« njĂ« konferencĂ« shtypi.

“Ky Ă«shtĂ« aktualisht realiteti shqetĂ«sues dhe kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse ne nuk mund tĂ« braktisim masat nĂ« vend, tĂ« cilat duhej tĂ« hiqeshin mĂ« 30 mars”, shtoi ai.

“MegjithatĂ«, ka njĂ« ndryshim i vogĂ«l. ËshtĂ« e kuptueshme tĂ« ndryshojmĂ« orarin e shtetrrethimit, sepse koha e verĂ«s po vjen dhe dita do tĂ« jetĂ« mĂ« gjatĂ«â€, sqaroi kreu i qeverisĂ« holandeze.

Sipas këtij ndryshimi, shtetrrethimi shtyhet me një orë, nga ora 22:00 në 04:30.

Kafenetë, baret dhe restorantet do të mbeten të mbyllura, përveç shpërndarjes së porosive.

E njëjta gjë vlen për bizneset jothelbësore, që, gjithashtu, do të vazhdojnë të qëndrojnë të mbyllura.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *