Covid-19, Japonia do t’i heqë kufizimet për 106 vende, përfshirë SHBA-të

Japonia planifikon të lehtësojë kufizimet kufitare të lidhura me COVID- 19 duke hequr ndalimin e hyrjes për shtetasit e huaj nga 106 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë dhe Francën të premten (8 prill), tha qeveria.

Tokio ka relaksuar gradualisht kufizimet e shkaktuara nga pandemia, por largimi i kufizimit në kufi nuk do të thotë një rihapje e plotë për turistët.

Ministria e Jashtme tha të mërkurën se të huajt nga 106 vendet nuk do t’i nënshtrohen refuzimit të lejes për të hyrë në Japoni nga e premtja, por të huajt me qëllime turistike ende nuk lejohen të hyjnë në vend.

Japonia mbylli kufijtë e saj për shumicën e udhëtarëve të huaj që në ditët e para të pandemisë në 2020 dhe vetëm kohët e fundit pranoi një rrjedhë studentësh dhe njerëzish të biznesit në vend. Shumë vende të tjera të zhvilluara janë rihapur për turistët.

Japonia do të vazhdojë të mbajë dyert e saj të mbyllura për 56 vende, thuhet në një deklaratë tjetër të qeverisë.

Qeveria ka thënë se do të rrisë kuotën ditore për vizitorët jashtë shtetit në Japoni në 10,000 këtë muaj, nga 7,000.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *