COVID-19, Japonia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Japonia vendosi sot të zgjasë gjendjen aktuale të jashtëzakonshme në tre prefektura të tjera, ndërsa rastet e infektimit po shtohen në rajone më të gjera të vendit, përpara Lojërave Olimpike të Tokios këtë verë.

“Prefekturat e Hokaidos, Okajamas dhe HiroshimĂ«s do tĂ« jenĂ« nĂ«n kĂ«tĂ« masĂ« nga e diela deri nĂ« fund tĂ« majit”, tha kryeministrja Yoshihide Suga nĂ« njĂ« takim qeveritar.

“NjĂ« panel ekspertĂ«sh mbĂ«shteti propozimin mĂ« parĂ« gjatĂ« ditĂ«s”, sqaroi ministri pĂ«r RimĂ«kĂ«mbjen Ekonomike, Yasutoshi Nishimura, pĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r pĂ«rgjigjen e qeverisĂ« kundĂ«r COVID-19.

Qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në katër prefekturat në fund të prillit, duke kërkuar që baret dhe restorantet të përmbahen nga shërbimi i alkoolit dhe ofrimi i një shërbimi karaoke.

Ekspertët paralajmëruan për përhapjen e shpejtë të varianteve më ngjitëse, veçanërisht pasi shpërndarja e vaksinave antiCOVID-19 ka qenë jashtëzakonisht e ngadaltë në Japoni, që nga fillimi i vaksinimit në mes të shkurtit.

Vetëm 1 % e popullsisë prej 125 milionë banorësh e Japonisë është vaksinuar plotësisht.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.