COVID-19, Johnson: Kujdes të madh ndaj variantit indian

Kryeministri britanik Boris Johnson bĂ«ri thirrje pĂ«r “njĂ« dozĂ« tĂ« fortĂ« kujdesi” nĂ« shoqĂ«rimin brenda ambienteve dhe kontakteve fizike pĂ«rkundĂ«r sfondit tĂ« shqetĂ«simeve mbi variantin indian tĂ« koronavirusit.

Kryeministri theksoi se “tani tĂ« gjithĂ« duhet tĂ« bĂ«jnĂ« pjesĂ«n e tyre”.

Baret dhe restorantet do të jenë në gjendje të mirëpresin klientët përsëri, vizitat familjare do të rinisin dhe ndalimi i pushimeve nga të huajt do të marrë fund.

Përqafimet dhe kontaktet e tjera fizike midis familjeve do të lejohen për herë të parë që kur kufizimet filluan më shumë se një vit më parë.

Por, ndĂ«rkohĂ« qĂ« masat lehtĂ«sohen, shkencĂ«tarĂ«t paralajmĂ«rojnĂ« pĂ«r njĂ« “moment tĂ« rrezikshĂ«m”, me variantin indian qĂ« mendohet tĂ« jetĂ« deri nĂ« 50% mĂ« i transmetueshĂ«m.

NĂ« njĂ« deklaratĂ«, Johnson theksoi se “sĂ« bashku ne kemi arritur njĂ« tjetĂ«r moment historik nĂ« hartĂ«n tonĂ« pĂ«r tĂ« kapĂ«rcyer lockdown, por duhet tĂ« bĂ«jmĂ« kujdes”.

“Ne jemi duke monitoruar nga afĂ«r pĂ«rhapjen e variantit tĂ« identifikuar sĂ« pari nĂ« Indi dhe duke vepruar shpejt atje ku shkallĂ«t e infeksionit janĂ« nĂ« rritje”, theksoi ai.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *