Covid-19/Kanadaja do të kërkojë vaksinim për të gjithë punonjësit federalë deri në vjeshtë

Të gjithë nëpunësit civilë në Kanada duhet të vaksinohen deri në fund të tetorit ose të rrezikojnë të humbin punën, ka njoftuar qeveria.

Të gjithë nëpunësit civilë në Kanada duhet të vaksinohen deri në fund të tetorit ose të rrezikojnë të humbin punën, ka njoftuar qeveria.

Rregulli vlen edhe për punëtorët në sektorët e rregulluar federalisht, si hekurudhat.

Udhëtarët komercialë të ajrit, lundrimit dhe trenit ndër provincional gjithashtu duhet të vaksinohen për të udhëtuar.

Kanadaja ka një nga nivelet më të larta të vaksinimit Covid në botë, me 81% të njerëzve të kualifikuar që kanë marrë të paktën një dozë.

“Kjo është mënyra më e mirë për t’i dhënë fund pandemisë dhe për të lejuar që ekonomia të mbetet e hapur,” tha Ministri i Çështjeve Ndërqeveritare Dominic LeBlanc të Premten.

Në Kanada, provincat kanë një regjistër se kush ka marrë vaksina. Zoti LeBlanc shtoi se procedurat e testimit dhe shqyrtimit do të zbatohen për ata që nuk mund të vaksinohen për arsye mjekësore.

Ministri tha se qeveria – punëdhënësi më i madh i kombit – duhet të “udhëheqë me shembull” në luftën kundër Covid -19.

Ministri i Transportit Omar Alghabra tha se vendimi synon gjithashtu rikthimin e besimit të publikut në udhëtime.

Ai shtoi se qeveria federale do të punojë me operatorët e udhëtimit dhe lojtarët e tjerë të industrisë për të zhvilluar një “qasje të matur dhe praktike” ndaj politikës së vaksinave përpara afatit të tetorit.

Mandati mund të ndikojë tek votuesit në zgjedhjet e përgjithshme Kryeministri Justin Trudeau pritet të thërrasë gjerësisht në shtator.

Një sondazh i fundit i kërkimit Ekos tregon se një e treta e votuesve konservatorë kundërshtojnë kërkesat për vaksina. Shumica e mbështetësve të Partisë Liberale në pushtet janë në favor.

Të enjten, zyrtarja kryesore e shëndetit publik në Kanada, Dr Theresa Tam, paralajmëroi se kombi është në mes të valës së katërt të Covid. Tani ka mbi 13,000 raste aktive të Covid-19 në vend.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.