COVID-19, Kanadaja zgjat pezullimin e fluturimeve nga India dhe Pakistani

Kanadaja njoftoi sot zgjatjen e pezullimit të fluturimeve nga India dhe Pakistani deri më 21 qershor, një masë e marrë për shkak të një rritjeje në rastet COVID-19 midis udhëtarëve që mbërrinin nga këto dy vende.

Masa, që pritej të mbaronte të shtunën, është zgjatur edhe për një muaj tjetër.

“Beteja jonë kundër COVID-19 vazhdon”, tha ministri i Transportit, Omar Alghabra, gjatë një konferencë për shtyp.

“Më 22 prill, Transport Canada lëshoi ​​një njoftim për të ndaluar fluturimet tregtare dhe private të pasagjerëve nga India dhe Pakistani për 30 ditë, duke u bazuar në këshillat e Shëndetit Publik, për të zvogëluar rrezikun e importimit të COVID-19 dhe variantet e tij”, shtoi tha ai.

India, që ka pësuar një rritje alarmante që i atribuohet një varianti “dyfish mutant” dhe tubimeve të autorizuara në muajt e fundit, ka regjistruar më shumë se 26 milionë raste të COVID-19.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.