COVID-19 ‘kërcënon’ sërish sistemin shëndetësor në SHBA, spitalet në kufijtë e kapacitetit

Spitalet në SHBA janë në një gjendje të mbingarkuar, shumë prej tyre në kufijtë e kapacitetit, për shkak të rritjes së rasteve COVID-19, pjesërisht nga varianti shumë ngjitës Delta.

Një fluks pacientësh me COVID-19, shumica të pavaksinuar, po shkakton presion mbi punonjësit e kujdesit mjekësor dhe shëndetësor në përpjekje për të bërë vend për më shumë njerëz atje ku nuk ka asnjë.

Në të paktën pesë shtete, shtretërit në njësitë e kujdesit intensiv spitalor janë pothuajse plotësisht të zënë.

Sipas të dhënave nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore, Alabama, Georgia, Texas, Florida dhe Arkansas kanë më pak se 10 për qind të shtretërve të tyre në dispozicion në kujdesin intensiv.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.