COVID-19, KiE: Demokracia në rrezik nga kufizimet pandemike

Kufizimet e vendosura pĂ«r tĂ« frenuar pandeminĂ« e COVID-19 kanĂ« shtuar atĂ« qĂ« KĂ«shilli i EuropĂ«s e pĂ«rshkruan nĂ« njĂ« raport tĂ« ri si “prapambetje demokratike” nĂ« tĂ« gjithĂ« kontinentin.

Sipas Sekretares sĂ« PĂ«rgjithshĂ«m, Marija Pejcinovic Buric, madje “veprimet legjitime nga qeveritĂ« pĂ«r t’u marrĂ« me virusin kanĂ« kufizuar liritĂ« nĂ« mĂ«nyra qĂ« do tĂ« ishin tĂ« papranueshme nĂ« kohĂ« normale”.

“Ekziston rreziku qĂ« kultura jonĂ« demokratike tĂ« mos shĂ«rohet plotĂ«sisht”, paralajmĂ«roi Pejcinovic Buric.

Të 47 vendet anëtarët të Këshillit, që përfshijnë disa nga vendet më të goditura nga pandemia, kanë hyrë e kanë dalë nga bllokime me kohëzgjatje dhe ashpërsi të ndryshme që nga marsi i vitit 2020.

Një nga bllokimet më të gjata ishte ai i vendosur për herë të tretë në Irlandë, që hyri në fuqi në fund të dhjetorit dhe përfundoi vetëm të hënën, megjithëse shumë kufizime mbeten në vend, siç është ndalimi i rihapjes së restoranteve.

KĂ«shilli tha se “kufizimet dhe masat e lidhura me COVID-19 nuk duhet tĂ« jenĂ« vetĂ«m tĂ« domosdoshme dhe proporcionale, por edhe tĂ« kufizuara nĂ« kohĂ«zgjatje”.

“Kufizime tĂ« tilla janĂ« tĂ« lejueshme vetĂ«m nĂ«se janĂ« tĂ« ligjshme, proporcionale me nevojĂ«n pĂ«r tĂ« mbrojtur shĂ«ndetin dhe sigurinĂ« publike dhe janĂ« jodiskriminuese”, shtoi KiE.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *