COVID-19, Kroacia ashpërson masat epidemiologjike

Qeveria kroate njoftoi sot masa të reja epidemiologjike, që parashikojnë një kontroll më të rreptë ndaj tubimeve, aktiviteteve më të mëdha, si edhe hyrjes së qytetarëve nga vende ku po vërehet një rritje e numrit të rasteve COVID-19.

“NĂ« tri javĂ«t e kaluara, Kroacia ka shĂ«nuar ndĂ«rmjet 500 deri nĂ« 600 raste me COVID-19 nĂ« javĂ«, kurse javĂ«n e kaluar ka pasur njĂ« rritje tĂ« konsiderueshme prej 871 raste”, tha kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç.

“Nga 100 tĂ« shtruar nĂ« spital, 94 persona nuk ishin vaksinuar. Kushdo qĂ« zgjedh tĂ« mos vaksinohet e vĂ« veten nĂ« njĂ« rrezik qĂ« mund tĂ« pĂ«rfundojĂ« nĂ« fatalitet. Prandaj, tĂ« vaksinohemi tani dhe tĂ« mos e presim vjeshtĂ«n, qĂ« tĂ« mbrohemi nga shpĂ«rthimi i valĂ«s sĂ« katĂ«rt tĂ« mundshme”, shtoi Plenkoviç.

Ministri i Brendshëm kroat, Davor Bozhinoviç njoftoi një shtrëngim të mëtejshëm të masave për hyrjen e shtetasve nga vendet e treta me shkallë të lartë të incidencës, të tilla si Britania e Madhe dhe Rusia, ndërkohë që masa të reja epidemiologjike do të zbatohen nga e hëna, 26 korrik, për të kontrolluar më mirë situatën COVID-19 në kulmin e sezonit turistik.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *