COVID-19, Lituania rifillon vaksinimin me AstraZeneca

Lituania po ndryshon procedurën e saj të vaksinimit me rifillimin e vaksinimeve kundër Covid-19 me vaksinën AstraZeneca që u pezullua përkohësisht për arsye paraprake.

“Nga tani e tutje, tĂ« gjithĂ« janĂ« tĂ« lirĂ« tĂ« vendosin nĂ«se duan apo jo tĂ« vaksinohen me vaksinĂ«n AstraZeneca”, theksoi ministri i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Arunas Dulkys.

Sipas tij, njerëzit mund të zgjedhin një nga vaksinat në qendrën e tyre të vaksinimit.

”NĂ«se vaksina nuk Ă«shtĂ« nĂ« dispozicion, personi do tĂ« kontaktohet mĂ« vonĂ«â€, tha Dulkys.

Për më tepër, qendrat e vaksinimit nuk duhet të ndjekin më saktësisht sekuencën e vendosur të vaksinimit, por të kenë më shumë liri.

Kjo gjithashtu përfshin mundësinë e kalimit të dozave të tepërta të vaksinimit.

Ndryshimet erdhën pasi Agjencia Europiane e Barnave (EMA) deklaroi vaksinën e AstraZeneca të sigurt dhe shumë efikase.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.