COVID-19, Macron dhe Draghi: Inkurajuese deklarata e EMA-s për AstraZeneca

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministri italian, Mario Draghi i gjykuan inkurajuese deklaratat e AgjencisĂ« Europiane tĂ« Medikamenteve (EMA), e cila u shpreh dje shumĂ« e bindur pĂ«r avantazhet e vaksinĂ«s  AstraZeneca kundĂ«r COVID-19.

“Deklaratat e bĂ«ra nga EMA janĂ« inkurajuese”, theksuan Macron dhe Draghi pas njĂ« bisede telefonike, sipas njĂ« komunikate tĂ« kabinetit tĂ« shefit tĂ« ekzekutivit italian.

Agjencia Europiane e Medikamenteve (EMA) mbetet vendosmĂ«risht e bindur pĂ«r pĂ«rfitimet e vaksinĂ«s AstraZeneca kundĂ«r COVID-19, njoftoi  drejtoresha e EMA-s.

“Ne vazhdojmĂ« tĂ« jemi shumĂ« tĂ« bindur se avantazhet e vaksinĂ«s AstraZeneca nĂ« parandalimin e COVID-19, me rrezikun e shtrimeve nĂ« spital dhe tĂ« vdekjeve, tejkalon rrezikun e kĂ«tyre efekteve anĂ«sore”, deklaroi drejtoresha ekzekutive e EMA-s, Emer Cooke gjatĂ« njĂ« videokonference.

“Atualisht, nuk ka asnjĂ« tregues qĂ« vaksinimi ka shkaktuar probleme. Ato nuk janĂ« pĂ«rmendur nĂ« provat klinike dhe nuk janĂ« renditur si efekte anĂ«sore tĂ« njohura ose tĂ« pritshme”, theksoi Cooke duke shtuar se EMA e merr situatĂ«n shumĂ« seriozisht.

Komiteti i sigurisë së EMA-s, me seli në Amsterdam, u mblodh për të vlerësuar informacionet e reja dhe do të arrijë në përfundime gjatë një takimi special që do të zhvillohet të enjten, deklaroi drejtoresha e EMA-s.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.