Covid-19/ Mbyllet porti më i madh i Kinës, infeksionet po kërcënojnë të përhapen në sistemin e transportit botëror

Një shpërthim i ri i Covid-19 që ka mbyllur pjesërisht një nga portet më të ngarkuara të kontejnerëve në botë po rrit shqetësimet se përhapja e shpejtë e variantit delta do të çojë në një përsëritje të maktheve të anijeve të vitit të kaluar.

Porti i Los Anxhelosit, i cili vëllimet e tij u ulën për shkak të një shpërthimi të Covid në portin Yantian në Kinë, po përgatitet për një rënie tjetër të mundshme për shkak të mbylljes së fundit në portin Ningbo-Zhoushan në Kinë.

Anton Posner, shefi ekzekutiv i kompanisë së menaxhimit të zinxhirit të furnizimit Mercury Resources, tha se shumë kompani që transportojnë anije tashmë po shtojnë klauzola të kontratës Covid si sigurim, kështu që ata nuk do të duhet të paguajnë për anijet e bllokuara.

Mbyllja në Ningbo-Zhoushan po ngre frikën se portet në të gjithë botën së shpejti do të përballen me të njëjtin lloj shpërthimesh dhe kufizimesh të Covid që ngadalësuan rrjedhën e gjithçkaje, nga ushqimi i prishshëm në elektronikë vitin e kaluar, ndërsa pandemia filloi. Infeksionet po kërcënojnë të përhapen në portet ashtu siç sistemi i transportit botëror po lufton tashmë për të trajtuar kërkesën e paparë me rihapjen e ekonomive dhe rritjen e prodhimit.

Porti Ningbo-Zhoushan tha në një deklaratë të enjten vonë se të gjithë terminalet e tjerë përveç Meishan kanë funksionuar normalisht. Porti është duke negociuar në mënyrë aktive me kompanitë e transportit, duke i drejtuar ato në terminale të tjerë dhe duke lëshuar informacione në një platformë të të dhënave në kohë reale, tha ajo.

Për të minimizuar ndikimin, është gjithashtu rregullimi i kohës së funksionimit të terminaleve të tjerë për t’u siguruar që klientët mund të pastrojnë dërgesat e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.