COVID-19, Moska urdhëron kufizime të reja, ndërsa vdekjet rriten

Kryetari i Moskës urdhëroi të martën kufizime të reja të koronavirusit në qytet,  pasi Rusia regjistroi 1,015 vdekje ditore nga COVID-19.

Në nivel kombëtar, qeveria po konsideron t’i mbajë njerëzit jashtë punës për një javë për të zvogëluar kontaktet shoqërore në një përpjekje për të ulur valën e infeksioneve.

Presidenti Vladimir Putin pritet të vendosë sot se cilat masa qeveritare duhet të zbatohen për të frenuar përhapjen e virusit në të gjithë vendin.

Por tashmë të martën, Kryetari i Moskës Sergei Sobyanin urdhëroi të pavaksinuar mbi 60 vjeç në kryeqytet të punonin nga shtëpia dhe zgjati vaksinimet e detyrueshme për punonjësit e shërbimit. Këto kufizime hyjnë në fuqi të hënën e ardhshme dhe do të zgjasin deri në fund të shkurtit.

Sobyanin gjithashtu u tha punëdhënësve që të transferojnë 30 përqind të stafit të tyre në shtëpi.

“Çdo ditë numri i personave të shtruar në spital me formën e rëndë të sëmundjes po rritet,” tha Sobyanin në një deklaratë.

Numri i pacientëve në gjendje të rëndë ishte “dyfishuar” që nga fundi i verës, shtoi ai.

Masat u shpallën pasi Rusia të martën regjistroi një maksimum të ri prej 24 orësh prej 1,015 vdekjeve nga koronavirusi, duke e çuar totalin zyrtar të vendit në 225,325-më i larti në Evropë.

Por shifrat e publikuara nga agjencia statistikore Rosstat në tetor sugjeruan se më shumë se 400,000 njerëz kishin vdekur në vend nga koronavirusi.

Vetëm 35 përqind e rusëve janë të vaksinuar dhe autoritetet po përpiqen të kundërshtojnë ndjenjat kundër vaksinës. Sondazhet e pavarura tregojnë se më shumë se gjysma e rusëve nuk planifikojnë të vaksinohen, pavarësisht thirrjeve nga Putini.

Sobyanin tha se autoritetet kishin shpresuar se moskovitët e moshuar do të vaksinoheshin pasi të ktheheshin nga fshati në fund të verës.

“Fatkeqësisht, kjo nuk ndodhi,” tha deklarata e tij.

Rritja e rasteve ka ardhur pa ndonjë kufizim të rreptë për të kufizuar përhapjen e Covid-19, megjithëse disa rajone kanë ri-futur kodet QR për qasje në vendet publike.

Zyrtarët rusë janë akuzuar për minimizimin e ashpërsisë së pandemisë.

Të martën më parë, Zëvendëskryeministrja Tatiana Golikova bëri thirrje për futjen e një jave jo-pune duke filluar nga 30 Tetori për të frenuar përhapjen e virusit.

Ajo propozoi që rajonet më të goditura të paraqesin një masë të tillë nga kjo e shtunë.

“Zgjidhjet që ne po propozojmë janë shumë të vështira,” i tha Golikova kryeministrit Mikhail Mishustin.

“Por ne ju kërkojmë t’i mbështesni këto propozime dhe t’i apeloni kreut të shtetit.”

Golikova do t’i paraqesë propozimin e saj Putinit për miratim gjatë një takimi tditën e sotme.

Rusia është përpjekur të imunizojë qytetarët e saj pavarësisht se vaksinat vendase, përfshirë Sputnikun, janë të disponueshme gjerësisht.

Putin këmbëngul se Rusia e ka trajtuar pandeminë më mirë se shumica e vendeve, por edhe zyrtarët e lartë kohët e fundit kanë shprehur shqetësim.

Pyotr Tolstoy, nënkryetar i dhomës së ulët, tha në fundjavë se autoritetet kishin “humbur plotësisht” një fushatë informacioni mbi koronavirusin.

“Nuk ka besim tek njerëzit për të shkuar dhe për të vaksinuar veten, është një fakt,” tha ai.

Zëdhënësi i Putinit të martën u bëri thirrje rusëve që të jenë “më përgjegjës” dhe pranoi se qeveria mund të kishte bërë më shumë për të shpjeguar “mungesën e alternativës ndaj vaksinave”.

“Ekziston një traditë për të fajësuar gjithçka për shtetin,” u tha Dmitry Peskov gazetarëve.

“Por në të njëjtën kohë, ne kemi nevojë për një pozicion më të përgjegjshëm nga qytetarët e vendit tonë.”

Vaksinat perëndimore nuk janë të disponueshme në Rusi, dhe Peskov këmbënguli se sjellja e tyre në vend nuk do të ndihmonte në normat e ngadalta të vaksinimit.

“Vaksinofobia e disa qytetarëve nuk është e lidhur me markën e vaksinave,” tha ai.

Të hënën, qyteti i dytë i Shën Petersburg njoftoi se do të forcojë kufizimet për të luftuar virusin, duke futur një leje shëndetësore për të rregulluar qasjen në ngjarjet e turmës nga 1 nëntori.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *