COVID-19/ Në Itali vaksinohen më shumë se 30 milionë njerëz, 10 milionë prej tyre kanë marrë dy dozat. Urdhri i ri: Të shkohet në çdo shtëpi

Në Itali janë tejkaluar 30 milionë doza të vaksinave kundër COVID-19, teksa 10 milionë italianë kanë marrë të dy dozat, thuhet në dokumentet zyrtare të qeverisë në Romë, ku theksohet që dy të tretat janë përdorur për qytetarët mbi 60 vjeç.

Ndërkohë ka një marrëveshje midis Ligurias dhe Piemontes për të vaksinuar edhe njerëzit me pushime gjatë verës. Falë një marrëveshje midis Ministrisë së Shëndetësisë dhe federatës tregtare, infermierët gjithashtu do të jenë në gjendje të vaksinojnë në shtëpi qytetarët. Gjenerali Figliuolo lëshoi udhëzime të reja për fushatën, duke hedhur bazat për një zhvendosje graduale drejt vaksinave të delokalizuara, madje edhe në shtëpi.

Figliuolo: Vëmendje maksimale për ata mbi 60 që ende nuk janë të vaksinuar
Arritja e 30 milionë dozave, nëse nga njëra anë thekson efektivitetin e sistemit “emergjent” të qendrave, të kombinuara me rezervime në internet, nga ana tjetër rrezikon duke lënë pas një pjesë të moshuarish dhe qytetarësh me probleme shëndetësore. Për këtë arsye, Komisari Francesco Paolo Figliuolo nuk lodhet të përsërisë se mbi 4.5 milionë mbi 60 vjeç, të cilët nuk kanë marrë ende dozën e parë të vaksinës, duhet të jenë përparësia: në këtë pikë nuk mund të ketë diferenca midis Rajoneve dhe të rinjtë, turistët, të moshuarit, kategoritë prodhuese mund të mbërrijnë vetëm pas atyre njerëzve që rrezikojnë jetën më shumë se të tjerët.

“Të kalohet në administrime të delokalizuara, madje edhe në shtëpi”
Gjenerali Figliuolo u kërkon Rajoneve homogjenitet në këtë dhe në pikat e tjera themelore të fushatës anti-Covid: është koha, thuhet në udhëzimet e reja, për të “rritur gradualisht kontributin” të mjekëve të përgjithshëm, pediatërve dhe farmacistëve. Shpresa është që ilaçi në territor do të jetë në gjendje të vaksinojë një pjesë të mirë të atyre të moshuarve ende pa mbrojtje. Për më tepër, “në pritje të ndonjë kujtese të mëtejshme – thekson Figliuolo – do të jetë e nevojshme të vlerësohet mundësia e sjelljes së aktivitetit të vaksinimit sa më shumë të jetë e mundur në shtratin e të gjitha strukturave të zakonshme të sistemit të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar”, “pa pasur nevojë të përdorë masa emergjente”.

Edhe infermierët do të jenë në gjendje të vaksinojnë në shtëpi
Dhe ndërsa mjekët, pediatrit dhe farmacistët po përgatiten të ndryshojnë ritmin e fushatës së vaksinimit, një tjetër lajm i rëndësishëm vjen nga infermierët të cilët, pas një marrëveshje midis Ministrisë së Shëndetësisë dhe federatës (Fnopi), do të bashkojë forcat në ushtrinë e çmuar të vaksinuesve në shtëpi.

Marrëveshje midis Ligurias dhe Piemontes për të vaksinuar edhe ata me pushime
Rajonet po vazhdojnë një fushatë që përparon në disa pista: nga njëra anë, përpjekja për të arritur të moshuarit që janë ende të pavaksinuar; nga ana tjetër, angazhimi për të asgjësuar shpejt të gjitha dozat në hyrje, përfshirë ato të Astrazeneca, në lidhje me të cilën, duke ndjekur rekomandimet e dhëna nga ministria, një pjesë e madhe e popullsisë nën 50 vjeç, veçanërisht gratë, nuk ka pak rezerva.

Pastaj është tema e pushimeve dhe turistëve, me shumicën e Rajoneve të gatshëm për të bërë pjesën e tyre dhe një protokoll qëllimesh të sapo nënshkruar për reciprocitetin e vaksinimit midis rajoneve Liguria dhe Piemonte në sektorin e turizmit. Presidenti i Rajonit Friuli Venezia Giulia dhe kreu i Konferencës së Rajoneve Massimiliano Fedriga gjithashtu folën mbi këtë temë, sipas të cilit gjëja e rëndësishme është aderimi me fushatën dhe, duke pasur parasysh fleksibilitetin e datave për tërheqjen, “thjesht organizohuni “.

Në fillim të vitit të kaluar, Italia është gjendur në grupin e vendeve evropiane që janë goditur më së rëndi nga pandemia me 125.153 të vdekur, menjëherë pas Britanisë e Madhe me rreth 128 mijë raste të konfirmuara të vdekjeve.

Nga 26 prilli i këtij viti, në Itali janë duke u zbutur me kujdes masat kufizuese, kështu vizitat nëpër bare dhe restorante tani po lejohen vetëm në ambiente të hapura – në oborre dhe tarraca.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.