COVID-19 në Kosovë, dita e dytë rresht pa viktima, ja sa janë rastet e reja

Kosova ka regjistruar ditën e dytë rresht pa viktima nga virusi COVID-19.

Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar se të infektuarit në 24 orët e fundit janë 31, ndërsa lajmi i mirë është se gjatë kësaj kohe, janë shpallur të shëruar 95 qytetarë.

Harta e infektimeve kryesohet nga Prishtina, e cila ka regjistruar 9 raste, e ndjekur nga Gjilani me 5, Mitrovica me 3, Podujeva 4, Ferizaj 2, Prizren 2, Vushtrria 2 dhe me nga një rast komunat e tjera të vendit.

Autoritetet apelojnë qytetarët që të tregojnë kujdes dhe të respektojnë masat e vendosura prej tyre, për frenimin dhe parandalimin e sëmundjes së rrezikshme.

Njoftimi i plotë i autoriteteve:

ASNJË RAST I VDEKJES, 31 RASTE POZITIVE DHE 95 TË SHËRUAR NGA COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.012 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 31 raste pozitive.
Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 107.244 raste nga 591.824 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.239 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 95 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 101.374 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.631.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 9 raste, Gjilan 5 raste, Mitrovicë 3 raste, Podujevë 3 raste, Ferizaj 2 raste, Prizren 2 raste, Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Dragash, Fushë-Kosovë, Kaçanik dhe Obiliq.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën! Respektoni distancën!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.