COVID-19/ Nigeria konfirmon rastet e para të variantit Omicron

Nigeria konfirmoi rastet e saj të para të variantit të ri koronavirusit, Omicron, pasi disa vendet vendosën kufizime në udhëtimet ndërkombëtare në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e tij.

Qendra e Nigerisë për Kontrollin e Sëmundjeve (NCDC) tha se dy raste të variantit të ri u zbuluan në mesin e dy udhëtarëve që mbërritën nga Afrika e Jugut javën e kaluar.

Njoftimi erdhi pasi Ugur Sahin, kreu i prodhuesit të vaksinave, BioNTech, tha se derisa varianti Omicron mund të çojë në infektimin e më shumë personave të vaksinuar, prapë vaksina ka të ngjarë t’i mbrojë ata nga disa simptoma të rënda.

Ndërkohë, një panel këshilltarësh shëndetësorë amerikanë janë duke e shikuar një pilulë të COVID-19 nga Merck, e cila mund të autorizohet këtë javë.

Variantit Omicron u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut javën e kaluar.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *