COVID-19, Polonia drejt një lockdown-i total

Një këshilltar i lartë për shëndetësinë i qeverisë polake ka paralajmëruar se Polonia mund të përballet me një bllokadë totale nëse niveli ditor i infeksioneve Covid-19 afrohet ose tejkalon 30 000 persona.

“Ne jemi shumĂ« afĂ«r njĂ« bllokade tĂ« plotë  Ne kemi filluar ta diskutojmĂ« atĂ« shumĂ« seriozisht”, theksoi profesor Andrzej Horban pĂ«r televizionin ”Polsat News” duke shtuar se kjo mund tĂ« ndodhĂ« “kĂ«tĂ« ose javĂ«n e ardhshme”.

“Ka shumĂ« tĂ« ngjarĂ« qĂ« nĂ«se afrohemi ose tejkalojmĂ« qartĂ« nivelin 30 000 atĂ«herĂ« nuk do tĂ« jetĂ« thjesht njĂ« skenar i mundshĂ«m, por njĂ« i vĂ«rtetĂ«â€, vazhdoi ai.

I pyetur se kur vala e tretĂ« do tĂ« arrijĂ« kulmin, Horban, i cili Ă«shtĂ« kĂ«shilltari kryesor i kryeministrit pĂ«r Covid-19, tha se â€œĂ«shtĂ« e vĂ«shtirĂ« tĂ« thuash saktĂ«sisht se kur do tĂ« ndodhĂ«â€.

Ai shpjegoi se kjo varet nga shumë faktorë, përfshirë numrin e njerëzve të vaksinuar, pajtueshmërinë me rregulloret e sigurisë shëndetësore, efikasitetin e shërbimit shëndetësor dhe kushtet e motit.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *