COVID-19, Polonia zgjeron masat mes presionit të lartë ndaj spitaleve

Polonia do të zgjasë masat e saj antikoronavirus deri në 18 prill, pasi presioni mbi sistemin shëndetësor mbetet i lartë, deklaroi ministri i Shëndetësisë i vendit.

”Situata në spitale është shumë e vështirë, me tension veçanërisht të dukshëm në rajonin industrial jugor të Silezisë”, theksoi Adam Niedzielski gjatë një konference shtypi në Varshavë.

Që nga e mërkura, një numër rekord prej afro 34 700 pacientësh po trajtohen në spitalet për Covid-19.

Mbi 3 300 pacientë duhet të marrin frymë artificialisht.

Në shumë raste, shtretër shtesë spitalorë janë krijuar për pacientët Covid-19 në kurriz të pavijoneve spitalore joCovid.

Pas një periudhe të infeksioneve të reja me më shumë se 30 000 raste në ditë, Polonia kohët e fundit raportoi më pak raste në ditë, edhe pse testimi gjithashtu u ngadalësua gjatë Pashkëve.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *