COVID-19, rekord i ri për shkallën javore gjermane të incidencës

Incidenca shtatë-ditore e Gjermanisë e numrit të infeksioneve Covid të regjistruara për 100 000 njerëz ka kaluar shifrën 900, sipas të dhënave zyrtare.

Instituti Robert Koch (RKI) në Berlin,raportoi një incidencë prej 940.6 ditësh në shtatë ditë të mërkurën. Ky është një nivel i ri i lartë, nga 894.3 i një ditë më parë.

Një javë më parë, incidenca shtatëditore ishte 584.4, ndërsa një muaj më parë ishte 220.7.

Sipas të dhënave të reja të publikuara nga RKI, autoritetet shëndetësore gjermane raportuan 164 000 raste në 24 orët e fundit, ndërsa numri ditor i vdekjeve ishte 166, nga 239 vdekje të raportuara një javë më parë.

Numrat në rritje i atribuohen dominimit të Omicron, variantit më të transmetueshëm të koronavirusit që tashmë ka shkaktuar një rritje të madhe të infeksioneve në vende të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com