COVID-19, shkallë rekord pozitiviteti në Slloveni

Sllovenia ka regjistruar një kulm të ri infeksionesh nga Covid-19, me një normë pozitiviteti rekord prej 75,5 për qind.

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik (NIJZ), në 24 orët e fundit janë kryer 18 424 tampone molekulare, të cilat kanë konfirmuar pozitivitet në 13 911 raste.

Vdekjet ishin 17.

Personat e shtruar në spital për koronavirus janë 608, nga të cilët 135 në terapi intensive.

Ndikimi është shumë i rëndësishme në funksionimin e gjithë shoqërisë sllovene, veçanërisht në sistemin shëndetësor dhe arsimor, për shkak të numrit të lartë të izolimeve dhe karantinave.

Nga nesër do të jetë e mundur një karantinë prej shtatë ditësh, jo më prej 10, por me një tampon negativ në 24 orët para ditës së fundit të izolimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com