COVID-19, shkon në 4 milionë numri i viktimave në botë si pasojë e virusit

Numri i viktimave nga COVID-19 në të gjithë botën, ka arritur në shifrat e 4 milionë personave.

“The Guardian”, shkruan se numri i të vdekurve gjatë një viti e gjysmë, është afërsisht i barabartë me numrin e njerëzve të vrarë në betejë në të gjitha luftërat e botës, që nga viti 1982.

Për këtë, media prestigjioze, i referohet burimeve zyrtare nga Universiteti Johns Hopkins.

Në anën tjetër, deri më tani janë regjistruar globalisht 185 milionë raste për shkak të pandemisë së COVID-19.

Vendi me më së shumti raste në botë është SHBA-ja, 33.7 milionë infektime të raportuara.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.