Covid-19/Shtetet e Bashkuara të Amerikës kalojnë shifrën e 800 mijë viktimave nga Covid prej fillimit të pandemisë

Më shumë se 800 mijë amerikanë kanë vdekur tani nga koronavirusi, numri më i lartë i regjistruar kombëtar i vdekjeve nga pandemia globale. Uebfaqja e Universitetit Johns Hopkins e konfirmon këtë.

SHBA arriti në 50 milionë raste të konfirmuara të Covid-19 të hënën.

Shumica e vdekjeve janë regjistruar në mesin e të pavaksinuarve dhe të moshuarve, dhe më shumë amerikanë vdiqën në 2021 sesa në 2020.

SHBA po sheh sërish rritje të vdekjeve me një shkallë alarmante. 100,000 vdekjet e fundit erdhën vetëm në 11 javët e fundit, një ritëm më i shpejtë se çdo moment tjetër përveç rritjes së dimrit të kaluar.

“Valët e sëmundjes që po shohim do të vazhdojnë derisa imuniteti i nivelit të popullsisë të jetë mjaft i lartë për t’i parandaluar ato. Thjesht, ne nuk jemi ende atje,” tha Dr Keri Althoff, një epidemiolog në Shkollën Johns Hopkins Bloomberg. Shëndeti Publik.

Ndërkohë që shtrimet në shtetin e New Jork-ut janë rritur me 70% që nga e enjtja e fundit e nëntorit, pra që nga Dita e Falenderimeve.

Në New Jork, rastet për 100 mijë banorë janë rritur me 58% që nga fundi i nëntorit ndërsa vaksinimet janë rritur vetëm me 2%.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *