COVID-19, Singapori nis vaksinimin në shkolla

Singapori do të fillojë imunizimin e fëmijëve kundër COVID-19 këtë javë, njoftoi kryeministri i tij, Lee Hsien Loong, duke shprehur shqetësimin për variante të reja që po prekin më shumë të rinjtë.

“GjatĂ« kĂ«saj vale tĂ« fundit, ne kemi mĂ« shumĂ« raste tĂ« fĂ«mijĂ«ve tĂ« infektuar, nĂ« shkolla ose klasa nate”, tha kreu i qeverisĂ« nĂ« njĂ« fjalim nĂ« televizion.

“FĂ«mijĂ«t nuk kanĂ« qenĂ« tĂ« sĂ«murĂ« rĂ«ndĂ«. Ne do tĂ« pĂ«rfitojmĂ« nga pushimet e qershorit pĂ«r tĂ« vaksinuar fĂ«mijĂ«t e shkollave”, shtoi ai.

Ishulli shtrëngoi kufizimet kohët e fundit pas një rritje të numrit të infeksioneve COVID-19, pasi arriti të frenojë epideminë pothuajse plotësisht për disa muaj.

Singapori mbylli shkollat fillore dhe të mesme në mes të majit.

Autoriteti rregullator shëndetësor lokal ka miratuar vaksinën Pfizer/BioNTech për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç, ndërsa më parë ishte autorizuar vetëm nga mosha 16 vjeç.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *