COVID-19, Suedia fillon heqjen e kufizimeve

Suedia, që ka ndjekur një strategji më pak të rreptë se kudo tjetër në Europë kundër COVID-19, do të heqë masat e saj shëndetësore në pesë faza, duke filluar nga java e ardhshme, njoftoi sot kryeministri i saj, Stefan Löfven.

“Ne po shohim fillimin e fundit”, tha Löfven nĂ« njĂ« konferencĂ« shtypi, pa u zotuar pĂ«r njĂ« datĂ« tĂ« caktuar pĂ«r njĂ« rihapje tĂ« plotĂ« tĂ« jetĂ«s shoqĂ«rore.

Lehtësimi gradual i kufizimeve, që do të fillojë më 1 qershor, do të studiohet në kuadër të situatës së epidemisë, kapaciteteve të sistemit shëndetësor dhe progresit të fushatës së vaksinimit.

“Heqja e kufizimeve po bĂ«het me pĂ«rgjegjĂ«si dhe me pĂ«rgatitjen e nevojshme pĂ«r t’u pĂ«rballur me njĂ« situatĂ« ku shkalla e infeksionit mund tĂ« rritet sĂ«rish”, sqaroi kryeministri, ndĂ«rsa paralajmĂ«roi se “nĂ«se gjĂ«rat shkojnĂ« keq, ne jemi tĂ« gatshĂ«m t’i ndalojmĂ« kĂ«to lehtĂ«sime”.

Nga e marta, baret dhe restorantet do të jenë në gjendje të qëndrojnë të hapura deri në 22:30 nga 20:30 aktualisht, parqet argëtuese do të rihapen, ndërsa mësimi ballë për ballë për studentët do të autorizohet sërish.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *