Covid-19, Tajlanda do të lehtësojë masat kufizuese për udhëtarët ndërkombëtarë nga 1 marsi

Tajlanda do të lehtësojë masat kufizuese për udhëtarët ndërkombëtarë nga 1 Mars, njoftoi Qendra për Administrimin e Situatës COVID-19 (CCSA).

Duke filluar nga muaji i ardhshëm, udhëtarëve ndërkombëtarë të vaksinuar plotësisht që hyjnë në Tajlandë do t’u kërkohet vetëm t’i nënshtrohen një testi të kundërt të reaksionit zinxhir të polimerazës së transkriptimit (RT-PCR) pas mbërritjes, i ndjekur nga një test i shpejtë i antigjenit të vetë-administruar pas pesë ditësh.

Megjithatë, ata ende duhet të bëjnë një test RT-PCR brenda 72 orëve përpara se të udhëtojnë në Tajlandë dhe të kalojnë natën e tyre të parë në karantinë hoteli ose në objekte të tjera të miratuara karantine.

“Kjo do të zvogëlojë shpenzimet në objektet e karantinës,” tha zëdhënësi i CCSA Taweesin Wisanuyothin. “Megjithatë, ju duhet të instaloni aplikacionin gjurmues Mor Chana dhe të dorëzoni rezultatin e vetë-testimit.”

Për më tepër, qeveria tajlandeze do të zvogëlojë gjithashtu shumën e mbulimit të sigurimit të udhëtimit nga 50,000 dollarë në 20,000 dollarë duke filluar nga 1 Mars.

Më 1 shkurt, Tajlanda rifilloi skemën e saj të turizmit Test & Go pasi pezulloi aplikimet në dhjetor dhe janar për shkak të përhapjes së gjerë të variantit shumë infektiv Omicron.

Sipas politikës Test & Go, udhëtarët jashtë shtetit që janë vaksinuar kundër COVID-19 ose janë shëruar nga COVID-19 lejohen të hyjnë në Tajlandë dhe të udhëtojnë lirisht nëse rezultojnë negativ pas mbërritjes.

Megjithatë, atyre u kërkohet të qëndrojnë në një akomodim të parapaguar në ditën e tyre të pestë të qëndrimit në mënyrë që t’i nënshtrohen një testi të dytë RT-PCR. Udhëtarët duhet të qëndrojnë në dhomën e tyre ndërsa presin rezultatin e testit.

Bazuar në të dhënat nga CCSA të mërkurën, më shumë se 300,000 udhëtarë kanë aplikuar për hyrje në Tajlandë dhe 80 për qind e aplikacioneve janë miratuar.

Shumica e udhëtarëve janë nga Rusia, Gjermania, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Singapori, dhe tre destinacionet kryesore janë Bangkok, Phuket dhe Chon Buri.

Në fillim të këtij muaji, 20 organizata turistike në Tajlandë i kërkuan qeverisë që të lehtësojë masat e COVID-19 për vizitorët ndërkombëtarë për të rritur mbërritjet në kohë për festat e Pashkëve në prill.

“Vendet që janë konkurrentët tanë në turizëm si Vietnami dhe Japonia po përgatiten të shpallin lehtësimin e masave të udhëtimit në prill,” thanë ata në një letër të datës 16 shkurt, e cila iu dorëzua kryeministrit Prayut Chan-o-cha dhe zyrtarëve të lidhur. .

“Një relaksim i tillë nga vende të ndryshme ka bërë që Tajlanda të fillojë të humbasë konkurrencën e saj në turizëm në skenën globale, që do të thotë se turistët do të zgjidhnin të vizitonin vendet pa masa të tilla në vend që të vinin në Tajlandë,” shtuan ata.

Sektori i turizmit kërkoi gjithashtu nga CCSA që të konsiderojë shpalljen e COVID-19 një sëmundje endemike deri në mars dhe të heqë kërkesën për testin RT-PCR pas mbërritjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com