Covid 19, Tajvani shtrëngon masat kufizuese

Tajvani njoftoi sot shtrëngimin e masave antiCOVID-19 për dy javë të tjera pasi raportoi 180 raste të transmetuara në vend, një rekord i lartë ditor që nga shpërthimi i pandemisë.

Ministri i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« dhe MirĂ«qenies, Chen Shih-chung, i cili kryeson QendrĂ«n e KomandĂ«s pĂ«r EpideminĂ«, tha nĂ« njĂ« konference shtypi se “deri mĂ« 28 maj, tĂ« gjitha objektet rekreative dhe qendrat sportive duhet tĂ« qĂ«ndrojnĂ« tĂ« mbyllura”.

“TĂ« gjitha aktivitetet fetare tĂ« pelegrinazheve, gjithashtu, do tĂ« ndalohen dhe tĂ« gjitha kampuset shkollore nuk do tĂ« hapen pĂ«r publikun”, shtoi ai.

Ndërkohë, masa më të ashpra u vendosën për dy javë në zonën metropolitane të Taipeit, në Tajvanin verior, ndërsa u vu re një rritje e mprehtë e rasteve të transmetuara në vend të koronavirusit të ri.

Kryebashkiaku i Taipeit, Ko Wen-je, u bĂ«ri thirrje qytetarĂ«ve tĂ« qĂ«ndrojnĂ« nĂ« shtĂ«pi sa mĂ« shumĂ« qĂ« tĂ« jetĂ« e mundur, duke thĂ«nĂ« se shkalla e infeksionit do tĂ« bĂ«het e menaxhueshme brenda dy javĂ«sh, pasi shumica e njerĂ«zve nĂ« Tajvan janĂ« tĂ« gatshĂ«m tĂ« mbajnĂ« maska ​​dhe tĂ« ndjekin udhĂ«zimet parandaluese/ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *