Covid-19 tjetër ‘goditje’ për Italinë, ulet frikshëm jetëgjatësia e fëmijëve

Të dhënat e fundit nga Instituti Statistikor Italian mbi efektet e pandemisë së koronavirusit kanë bërë bujë .

Më konkretisht, në rajonin e Bergamos , i cili është goditur më rëndë nga çdo rajon tjetër nga Covid-19, jetëgjatësia për fëmijët e lindur në vitin 2020 ka rënë me 4.3 vjet .

Në të gjithë Italinë, jetëgjatësia për fëmijët e lindur vitin e kaluar ra me 1.2 vjet në 82 vjet.

Me këto ndryshime rajonet e Bergamos, Brescia, Piacenza dhe Lodi (të gjitha të vendosura në veriun italian) humbën më shumë se pesëdhjetë pozicione përsa i përket jetëgjatësisë së të gjitha rajoneve të Italisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *