Çpo ndodh në Ukrainë/ Bombardime në rajonin Luhansk, sot evakuime të shumta, trupat ruse lëvizin “ngadalë, por dukshëm” nga veriu i vendit

Evakuime të mëtejshme nga qytetet e rrethuara të Ukrainës janë planifikuar për të shtunën, pasi mijëra njerëz u arratisën të sigurt të premten, sipas zyrtarëve. Ndërkohë, presidenti i Ukrainës thotë se trupat ruse po lëvizin “ngadalë por dukshëm” nga veriu i vendit.

Ja çfarë duhet të dini:
Evakuimet në vazhdim: Më shumë se 6,000 njerëz u evakuuan nga qytetet ukrainase të premten, sipas zyrtarëve ukrainas, duke përfshirë më shumë se 2,000 nga Mariupol. Më shumë se 100,000 njerëz mbeten të bllokuar në qytetin jugor të rrethuar, ku udhëheqësit lokalë thonë se Rusia nuk po lejon hyrjen e ndihmave. Evakuimet nga Mariupol do të vazhdojnë të shtunën, tha një ministër ukrainas.

Zelensky për lëvizjet ruse: Në një fjalim video, presidenti ukrainas Volodymr Zelensky tha se trupat ruse po lëvizin “ngadalë, por dukshëm” nga veriu i vendit, por u kërkoi ukrainasve të qëndrojnë të kujdesshëm ndërsa trupat të tërhiqen. Zelensky tha se përgatitjet janë duke u zhvilluar për më shumë sulme ruse në Ukrainën lindore.

Sulmet në Ukrainën lindore: Zyrtarët ukrainas raportuan bombardime të rënda në Ukrainën lindore të premten, veçanërisht në rajonin Luhansk të Donbasit, mes një ndryshimi të dukshëm nga Rusia për të ridrejtuar përpjekjet ushtarake në rajon. Shefi i NATO-s ka paralajmëruar se forcat ruse po ripozicionohen në vend që të tërhiqen, ndërsa zyrtarët ukrainas dhe amerikanë thonë se rusët mund të rigrupohen në Bjellorusi.

Imazhet satelitore tregojnë se forcat ruse janë tërhequr nga aeroporti Antonov në Hostomel, 18 milje në veriperëndim të Kievit. Imazhet konfirmojnë informacionin e mëparshëm nga një zyrtar amerikan, i cili tha për CNN se besonin se ushtria ruse kishte të ngjarë të ishte larguar nga aeroporti, i cili u kap në ditën e parë të luftës.

Video e postuar në mediat sociale tregon trupa të shtrirë në rrugën ku ranë në Bucha, një qytet në periferi veriperëndimore të kryeqytetit. Nga video është e paqartë nëse trupat janë civilë apo ushtarakë. Kjo vjen pasi kryebashkiaku i Bucha tha se Ukraina kishte rimarrë qytetin.

Ndihmë shtesë amerikane: Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë 300 milionë dollarë të tjera ndihmë për sigurinë për Ukrainën, tha Pentagoni të premten. Paketa e re përfshin drone, sisteme anti-drone, automjete të blinduara, pajisje për shikim natën dhe municione – por jo disa nga kërkesat më të mëdha të Ukrainës, si avionët.
Zyrtari i lartë i BE-së viziton Ukrainën: Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola udhëtoi në Ukrainë dhe u takua me Zelensky – udhëheqësi i parë i një institucioni të BE-së që viziton Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus. Zelensky e cilësoi vizitën e saj “heroike”.

Zjarri i depove të karburantit: Një zjarr i madh shpërtheu në një depo karburanti në Belgorod, një qytet rus pranë kufirit me Ukrainën, dhe Rusia thotë se shkaku është një sulm ajror nga helikopterët ukrainas. CNN deri më tani nuk është në gjendje të verifikojë këtë pretendim dhe Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës i tha CNN se nuk ka informacion në lidhje me incidentin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts