Dalin fotot e rralla/ Tentativa për të marrë Moskën, dimri i ashpër me të cilën u përball ushtria gjermane

Të mbështjellë kundër të dimrit të hidhur, të dorëzuar dhe me pamje të zymtë në fytyrë ndërsa përballeshin me një armik të vendosur.

Publikohen fotot e rralla ku shfaqen trupat gjermane shihen duke luftuar me dimrin e ashpër rus gjatë operacionit për të marrë Bashkimin Sovjetik.

Imazhet e rralla, janë marrë në muajt e ftohtë të vitit 1941, shfaqen në një libër të ri për ofensivën e Luftës së Dytë Botërore, e cila u quajt me emrin “Operacioni Barbarossa” dhe filloi në qershor të po atij viti.

Fotografitë tregojnë se ishte gabuar Adolf Hitleri dhe komanda e tij e lartë në besimin e tyre fillestar se lufta do të mbaronte deri në fund të vitit.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.