Dalin pamje të njerëzve të punësuar për të përdhunuar e torturuar të burgosurit në Rusi

dalin pamje te njerezve te punesuar per te perdhunuar e torturuar te burgosurit ne rusi
dalin pamje te njerezve te punesuar per te perdhunuar e torturuar te burgosurit ne rusi

21:50 06/10/2021

Disa pamje të tmerrshme të të burgosurve në burgjet ruse që torturohen dhe përdhunohen janë publikuar në atë që është quajtur “mega-rrjedhje”.

Uebfaqja kundër torturës Gulagu.Net-e në Rusi-publikoi 40 GB video materiale të cilat përfshijnë shërbimin e sigurisë FSB, dikur të kryesuar nga Vladimir Putin dhe autoritetet e burgut FSIN të vendit.

dalin pamje te njerezve te punesuar per te perdhunuar e torturuar te burgosurit ne rusi 1

Imazhet tregojnë se si të burgosurit meshkuj përdhunohen dhe dhunohen. Në një video, një burrë bërtet nga dhimbja teksa është lidhur në një shtrat dhe është dhunuar në një spital të tuberkulozit në një burg të Saratov në Shkurt 2020, sipas Daily Star.

Thuhet se rojet torturojnë të burgosurit, siç është urinimi mbi ta. Ky material që tregon qartë dhunën e frikshme thuhet se vjen nga burgjet në gjashtë rajone ruse dhe tani do t’i kalohet Kombeve të Bashkuara dhe Këshillit të Evropës për hetim.

Materiali u zbulua nga një programues bjellorus i burgosur në Saratov i cili u përdor nga autoritetet për të mbledhur të mbledhur të gjitha videot torturuese të filmuara nga kamerat e burgut, thotë Gulagu.Net.

dalin pamje te njerezve te punesuar per te perdhunuar e torturuar te burgosurit ne rusi 2

Programuesi, tani i liruar dhe po kërkon azil politik në Perëndim, kopjoi materialin dhe e çoi jashtë Rusisë.

Duke iu referuar sinjalizuesit të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë, Edëard Snoëden, Vladimir Osechkin, i cili drejton Gulagu.Net, tha: Ne e quajmë atë Snoëdenin tonë Bjellorus. Ishte hera e parë që mbrojtësit e të drejtave të njeriut kanë marrë një sasi kaq kolosale informacioni që dëshmon natyrën sistematike të torturës në Rusi.

Osechkin pretendon se ata kanë dëshmi se 200 të burgosur janë torturuar dhe përdhunuar nga agjentët e FSB dhe FSIN në burgjet ruse.

Zëdhënësi i Putinit Dmitry Peskov tha: Nëse vërtetësia e këtyre materialeve konfirmohet, atëherë, natyrisht, kjo është një arsye për një hetim serioz. Por së pari është e nevojshme që me qetësi ta zgjidhni këtë dhe të vërtetoni vërtetësinë e tyre.

Koloneli Alexei Fedotov, 55 vjeç, kreu i shërbimit Saratov të FSIN dha dorëheqjen të martën.

“Fedotov hartoi një letër dorëheqjeje. Ai aktualisht është me pushime, nga e cila mund të mos kthehet në punë,” tha një burim për Interfax.

dalin pamje te njerezve te punesuar per te perdhunuar e torturuar te burgosurit ne rusi 3

Videot “dëshmojnë” se operativët e FSB dhe FSIN përdorin përdhunimin dhe torturat e tjera për të detyruar bashkëpunimin dhe pajtueshmërinë e të burgosurve, tha Vladimir Osechkin.

“Ata vetë bëhen pjesë e makinës së torturës” duke grabitur të burgosurit ose duke nënshkruar dëshmitë e rreme të përgatitura nga hetuesit, tha Shërbimi Rus i Radios Evropa e Lirë. Kjo është një rrjedhje e paparë që do të shkaktojë tronditje në të gjithë vendin. Në total kemi mbi 40 gigabajt materiale që tregojnë tortura të tmerrshme”, tha ai për The Moscoë Times.

“Ne po planifikojmë të publikojmë pjesë të videove hap pas hapi në javët e ardhshme tani që burimi është larg autoriteteve ruse”, ka thënë ai ndër të tjera.

Programuesi bjellorusi e mori hakun e tij duke kopjuar materialin dhe duke e nxjerrë atë jashtë Rusisë. /tvklan.al

dalin pamje te njerezve te punesuar per te perdhunuar e torturuar te burgosurit ne rusi 4

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts